Prądnik Biały - dzielnica IV

Prądnik Biały - dzielnica IV

Prądnik Biały jest jedną z osiemnastu dzielnic Krakowa, licząca około 71 tysięcy ludności. Jej powierzchnia wynosi 23,42 km², graniczy z dzielnicami takimi jak: Prądnik Czerwony, Stare Miasto, Bronowice oraz Krowodrza. Prądnik Biały jest dzielnicą prężnie rozwijającą się, dzięki dobrym położeniu i niskim cenom inwestorów wciąż przybywa. Dowiedz się więcej o tej dzielnicy!

Podstawowe informacje o Prądniku Białym

Duża powierzchnia dzielnicy powoduje, że jej zagęszczenie nie jest duże wynosi około trzech osób na kilometr kwadratowy. Jest to dzielnica przyjazna wszystkim grupom wiekowym, wybierają ją rodziny z dziećmi, seniorzy, studenci. Posiada wiele udogodnień co sprawia, że jest miejscem chętnie wybieranym do życia i żyje się w nim dość spokojnie. 

Na stan z 28.07.2021 r. planowane są m.in. rozbudowy wielu ulic, budowy chodników oraz miejsc postojowych, miasteczko rowerowe w parku Wyspiańskiego, budowa Parku Rzecznego Białucha oraz modernizację paru placów zabaw.

Mimo, że Kraków jest stosunkowo bezpieczny w porównaniu do innych polskich miast, Prądnik Biały nie jest najbardziej bezpieczną dzielnicą, jednakże możemy spodziewać się, że będzie to ulegać zmianie ze względu na stały rozwój.

Prądnik Biały dzielnica IV  to aż 12 osiedli, a są to:

 • Azory,
 • Bronowice Wielkie,
 • Osiedle Gotyk,
 • Górka Narodowa,
 • Górka Narodowa Wschód,
 • Górka Narodowa Zachód,
 • Osiedle Krowodrza Górka,
 • Osiedle Witkowice Nowe,
 • Prądnik Biały,
 • Tonie,
 • Witkowice,
 • Żabiniec

Co zwiedzić, co zobaczyć?

W Prądniku Białym nie brakuje możliwości spędzania czasu wolnego. Naszym pociechom z pewnością spodoba się Smoczy Skwer ulokowany przy ul. Krowoderskich Zuchów, czyli jeden z wielu placów zabaw w Krakowie z nawiązaniem do Smoka Wawelskiego. Znajdziemy tam zjeżdżalnie, linowe instalacje do wspinaczki, bujaki i huśtawki dla dzieci, ścieżkę sprawnościową, miejsce do grania w kółko i krzyżyk oraz siłownię plenerową. Kolejną świetną pozycją jest Planeta Robotów, gdzie w okresie letnim oferowane są półkolonie, a w roku szkolnym zajęcia stacjonarne z robotyki i programowania, dopasowane do wieku dzieci (i nie tylko, organizowane są także zajęcia dla dorosłych!). Małym miłośnikom natury spodoba się Leśna Kryjówka - plac zabaw, który nie nazywa się tak bez powodu - jest on umiejscowiony w pięknym lesie oraz wykonany jest z drewna.

Na terenie Górki Narodowej od 2016 roku działa klub "Wena", w którym organizowane są interesujące zajęcia dla każdej grupy wiekowej, m.in.: nauka gry na instrumentach, warsztaty wokalne i taneczne, kursy malarstwa i języków, a także nauka gry w szachy. W okolicy przy ulicy Koralowej 58 znajdziemy też punkt widokowy idealny na przysłowiowe "naładowanie baterii" i odetchnięcie od zgiełku miasta.

Komunikacja na Prądnik Biały

Prądnik Biały położony jest blisko centrum Krakowa, dzięki czemu dzielnica jest dobrze skomunikowana.Dojazd do ścisłego centrum zajmuje od 20 minut wzwyż. W godzinach szczytu dojazdy mogą być jednak utrudnione z powodu korków. 

Główną oś komunikacyjną stanowi ulica Opolska, a także aleja 29 Listopada. W celu polepszenia skomunikowania Prądnika Białego wciąż powstają nowe pomysły i inwestycje.Przykładem na to jest dwukomorowy tunel drogowy o długości ok. 100 m w ciągu ul. Opolskiej. 

Ponadto w trakcie budowy jest nowa trasa tramwajowa, która poprowadzi przez osiedla Krowodrza Górka, Prądnik Biały, przez ul. Pachońskiego, ul. Bociana do Górki Narodowej. W 2020 roku zostało wydane zezwolenie na jej realizację i budowa wre. Jak mówi sam prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski, było to jedno z najbardziej żmudnych i trudnych postępowań administracyjnych. 

Krakowski Szybki Tramwaj Krowodrza Górka – Górka Narodowa

Najważniejszą obecnie trwającą inwestycją jest rozbudowa Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na trasie Krowodrza Górka – Górka Narodowa. Obecnie trwają prace nad budową linii tramwajowej o długości ok. 5 km, a także nowoczesnych przystanków i pętli, ścieżek rowerowych, chodników oraz oświetlenia. W 2020 roku ruszyła także modernizacja alei 29 Listopada, czyli ważnej drogi wjazdowej do Krakowa.

Tramwaje na Prądnik Biały (Krowodrzą Górkę)

Mieszkańcy Prądnika Białego mają do wyboru tramwaje, autobusy i rower. Jeśli chodzi o tramwaje, przez dzielnicę przejeżdża 5 istotnych linii: 

 • Linia 3 – z  pętli Krowodrza Górka do dzielnicy Bieżanów-Prokocim
 • Linia 5 – z  pętli Krowodrza Górka do dzielnicy Wzgórza Krzesławickie
 • Linia 18 - z pętli Krowodrza Górka do Dębinek
 • Linia 50 – z pętli Krowodrza Górka do Podgórza Duchackiego
 • Linia 69 – z pętli Krowodrza Górka do dzielnicy Bieżanów-Prokocim

Wiele osób może preferować autobusy jako środek komunikacji, ponieważ na terenie dzielnicy istnieje aż 26 linii, które kursują całą dobę i łączą ze wszystkimi dzielnicami Krakowa. 

Autobusy na Prądnik Biały (Krowodrzą Górkę)

Najważniejszą pętlą autobusową jest Krowodrza Górka, na niej kończą trasę wszystkie linie tramwajowe kursujące po dzielnicy oraz większość linii autobusowych. Na drugiej z nich, pętli Prądnik Biały dojeżdżają trzy linie autobusowe oraz Szybka Kolej Aglomeracyjna.

Na obszarze Prądnika Białego jest dużo tras rowerowych połączonych z centrum a także miejsca, gdzie rower można wypożyczyć. 

Dzielnica nie posiada dworców tramwajowych czy autobusowych, jednak na jej granicy znajduje się stacja kolejowa Kraków Łobzów, z której dojedziemy do lotniska w Krakowie, Oświęcimia, Katowic, Wieliczki, Krzeszowic, Trzebini oraz Tych.

Edukacja na Prądniku

Żłobki i przedszkola Prądnik Biały

Na terenie Prądnika Białego działają 3 publiczne żłobki i aż 20 prywatnych. Jak łatwo się domyślić, niełatwo się dostać do placówek publicznych. Dzięki licznym (dwudziestu dwóm) publicznym przedszkolom, nie powinno być problemu z zapisaniem pociechy do upragnionej placówki. W okolicy Górki Narodowej znajdują się takie placówki, jak m.in.: Żłobek Tygryski, Żłobek i przedszkole Kubuś, Przedszkole Bajkowy Świat, Niepubliczne Europejskie Przedszkole Językowe Be Happy, Przedszkole i Żłobek Fair Play.

Szkoły podstawowe Prądnik Biały

W dzielnicy jest 11 publicznych szkół podstawowych, nie brakuje też prywatnych i dwujęzycznych. 

W zasięgu Górki Narodowej znaleźć możemy szkoły podstawowe: nr 13, nr 109 im. K. Makuszyńskiego, nr 2 im. Św. Wojciecha, nr 68 im. J. Bińczyckiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2

Szkoły średnie Prądnik Biały

Niestety, Prądnik Biały nie może pochwalić się dobrą ofertą szkół średnich. Dzielnica nie posiada technikum, a jedynie jedno publiczne liceum ogólnokształcące oraz jedną prywatną placówkę z oddziałami dwujęzycznymi. Nie zapominajmy jednak o dobrym dojeździe do centrum i innych dzielnic Krakowa, które posiadają dobre szkoły średnie i na to rozwiązanie decyduje się spora ilość osób.

Uczelnie wyższe  Prądnik Biały

Przy okazji edukacji warto wspomnieć o jedynej działającej na terenie Prądnika Białego uczelni wyższej - Małopolskiej Wyższej Szkoły im. J. Dietla, na której możemy studiować dietetykę i kosmetologię oraz podyplomowo psychodietetykę z elementami neurobiologii oraz nowoczesną kosmetologię w medycynie estetycznej.

Jak się mieszka na Prądniku Białym?

Mieszkańcy Prądnika Białego, odpowiadając na pytanie "jak się mieszka?", mówią: "spokojnie". Jako, że dzielnica obejmuje swoim terytorium kilka historycznych wsi podkrakowskich, można powiedzieć, że obfituje wręcz w zielone tereny rekreacyjne. 

Park Krowoderski

Przykładem takiego terenu jest Park Krowoderski o powierzchni przeszło 8 ha, na terenie którego znajduje się boisko PKS Jadwiga, rekreacyjna górka saneczkarska, wybiegi dla psów, ogródek jordanowski oraz urządzenia małej architektury. 

Park Leśny Witkowice

Największym parkiem w dzielnicy jest Park Leśny Witkowice zajmujący 15,8 ha, znajdują się w w nim liczne szlaki rowerowe, piesze i turystyczne, m.in. Twierdzy Kraków, prowadzące przez wiele mostków nad Bibiczanką.

Basen Otwarty Clepardia

Znanym obiektem rekreacyjnym jest basen otwarty Clepardia. Pływanie to nie jedyne, czym można się tam zająć; na terenie obiektu znajdują się jeszcze boiska: wielofunkcyjne i do siatkówki plażowej, punkt gastronomiczny, siłownia oraz sanitariaty. 

Gdzie zjeść, gdzie się bawić?

W Prądniku Białym nie może niczego zabraknąć, a co za tym idzie - trzeba mieć gdzie dobrze zjeść i zasięgnąć kultury. Miejscem łączącym w sobie oba te aspekty jest Dworek Białoprądnicki, który oferuje smaczne dania różnych kuchni, ale przede wszystkim zajęcia z takich dziedzin jak plastyka, muzyka, taniec, sport i teatr. Ponadto w ofercie komercyjnej Dworku Białoprądnickiego znajdziemy także śluby, studio nagraniowe czy wynajem pomieszczeń.

Na Górce Narodowej znajdziemy dużo dobrych, zróżnicowanych restauracji, takich jak Sekret Smaku, KusKus Bistro, MOZAIKA Resto Bar, Trattoria Dolabella i parę innych.

Opieka medyczna i zdrowie na Prądniku

Według badań jakość wody z kranu w tej dzielnicy miasta uznawana jest za doskonałą, a nawet przewyższającą wodę butelkowaną. Dodatkowo na terenie dzielnicy znajdują się dwa szpitale.

Szpitale - Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza

Prądnik Biały cieszy się dobrym dostępem do opieki medycznej dzięki temu, że to właśnie ta dzielnica stanowi jedno z ważniejszych centrów medycznych w Krakowie. Na jej terenie działa wiele przychodni, całodobowych aptek oraz szpitali publicznych (m.in. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza) i prywatnych.

Ciekawostką jest, że w Prądniku Białym powstał pierwszy w okolicy Krakowa szpital, założony przez krakowskiego biskupa Iwo Odrowąża, który potem W 1220 sprowadził zakon duchaków na Prądnik i powierzył im opiekę nad szpitalem.

Gdzie robić zakupy? Galerie i sklepy na Prądniku Białym.

Mieszkańcy Prądnika Białego mają bardzo duży wybór jeśli chodzi o robienie zakupów spożywczych. Mogą zdecydować się wspierać lokalne przedsiębiorstwa, robić zakupy na targach, w tradycyjnych marketach jak Biedronka, Kaufland, Auchan. W okolicy znajdziemy Galerię Bronowice, Chiński Market i sklepy budowlane, takie jak IKEA, Castorama czy Obi, sklepy zoologiczne, sklep z ekologiczną żywnością. 

Zalety mieszkania na Prądniku Białym

Jest wiele zalet mieszkania na Prądniku Białym. Niewątpliwie są nimi dobre skomunikowanie z centrum, cisza i spokój, dobra opieka medyczna, ciągły rozwój i inwestycje, tanie nieruchomości, duża ilość terenów rekreacyjnych, parków, restauracji. To doskonała dzielnica dla osób, które na co dzień nie chcą doświadczać miejskiego ruchu i zgiełku, ale jednocześnie nie chcą czuć się oderwane od cywilizacji. 

 

Mieszkania Górka Narodowa

Poznaj naszą ofertę mieszkań na terenie Górki Narodowej. Oferujemy specjalnie dla Ciebie przygotowane miejsce do mieszkania - zarówno dla młodych i starszych osób, dla tych z dziećmi i szukających rozrywek. Zaletą Sentotu jest obecność w jednej lokalizacji zarówno mieszkań, placu do wypoczynku wraz z częścią sportową i bogatej infrastruktury handlowo-usługowej.

Znajdź mieszkanie dla Ciebie!

Mieszkania Prądnik Biały

SenTOTU - Budynek B3.2
Lokal B3.2 9
3 piętro
2-pokojowe
43.18 m2
3.06 m2
444 754 PLN
SenTOTU - Budynek B3.2
Lokal B3.2 8
2 piętro
2-pokojowe
52.05 m2
5.63 m2
494 475 PLN
SenTOTU - Budynek B3.2
Lokal B3.2 6
2 piętro
3-pokojowe
67.81 m2
5.57 m2
617 071 PLN
SenTOTU - Budynek B3.2
Lokal B3.2 5
2 piętro
2-pokojowe
43.18 m2
3.06 m2
440 436 PLN
SenTOTU - Budynek B3.2
Lokal B3.2 4
1 piętro
2-pokojowe
52.05 m2
5 m2
489 270 PLN
SenTOTU - Budynek B3.2
Lokal B3.2 33
5 piętro
2-pokojowe
52.05 m2
5.63 m2
512 693 PLN
SenTOTU - Budynek B3.2
Lokal B3.2 31
4 piętro
2-pokojowe
40.42 m2
4.48 m2
426 431 PLN
SenTOTU - Budynek B3.2
Lokal B3.2 30
4 piętro
2-pokojowe
52.05 m2
5.63 m2
504 885 PLN
SenTOTU - Budynek B3.2
Lokal B3.2 3
1 piętro
2-pokojowe
40.42 m2
4.41 m2
414 305 PLN
SenTOTU - Budynek B3.2
Lokal B3.2 27
3 piętro
2-pokojowe
52.05 m2
5.63 m2
499 680 PLN

 

Biuro sprzedaży
ul. Miłkowskiego 7/U7
30-349 Kraków

Godziny pracy biura
Pon.-Pt.: 9.00 - 17.00.

  (12) 662 08 00
  biuro@sento.pl

KRS: 000287388
NIP: 677-21-48-906
REGON: 357189848
Kapitał zakładowy: 31 760 000 zł

 

W celu cofnięcia zgody lub realizacji przysługującego Ci prawa, prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się pod linkiem.