Podgórze - dzielnica XIII Krakowa

Podgórze - dzielnica XIII Krakowa

Podgórze to jedna z osiemnastu dzielnic Krakowa. Jej powierzchnia to 25,67 km2, co czyni ją jedną z największych dzielnic tego miasta, zaraz po Dębnikach, Nowej Hucie i Zwierzyńcu. Mieszka tutaj 35 tysięcy osób. Graniczy z takimi dzielnicami jak: Dębniki, Stare Miasto, Grzegórzki, Czyżyny, Nowa Huta, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Podgórze Duchackie i Bieżanów-Prokocim. Podgórze wyróżnia się dzięki swojej wielkości i różnorodności. Co warto wiedzieć o tej dzielnicy?

Podgórze - podstawowe informacje

Podgórze to dzielnica o dużej powierzchni, dzięki czemu nie jest ona przeludniona, gdyż gęstość zaludnienia wynosi jedynie 1366 osób/km2. Podgórze to rejon przyjazny dla osób w każdej grupie wiekowej, jednak zamieszkują ją głównie rodziny z dziećmi. Mieszkańcy Podgórza to głównie osoby w przedziale wiekowym 35-64 lat i osoby młodsze. Najmniej liczną grupą wiekową są seniorzy. Dzielnica posiada wiele udogodnień i atrakcji, dlatego cieszy się rosnącą popularnością. 

Podgórze widok przez Wisłę
foto: Qvidemus, źródło: Wikipedia

Dlaczego warto zamieszkać na Podgórzu?

Rodziny decydują się na zamieszkanie tutaj ze względu na dużą ilość parków i zieleni, gdzie można wybrać się na spacer. W dzielnicy tej sporo się dzieje i planowane są różnego rodzaju inwestycje, które usprawnią ruch drogowy i komunikację. Władze miasta planują także inwestycje deweloperskie, w ramach których na Podgórzu powstaną nowe mieszkania. Oświetlenie przy niewielkich uliczkach i terenach zielonych zostanie poddane renowacji, aby zwiększyć bezpieczeństwo w tych rejonach.

Podgórze - bezpieczna dzielnica

Warto zaznaczyć, do niedawna że aż 85% mieszkańców Podgórza uważało dzielnicę za bezpieczną. Jedynie 13% nie zgadzało się z tym stwierdzeniem i uważa, że bezpieczeństwo to duży problem na Podgórzu. Niestety, nowe dane tego nie potwierdzają. Możemy jednak przypuszczać, że zjawisko to ulegnie zmianie, wraz z rozwojem dzielnicy.

Osiedla na Podgórzu - Bonarka, Rybitwy, Zabłocie, Mateczny, Płaszów, Łutnia...

Podgórze dzieli się na osiem zróżnicowanych osiedli, do których należą:

 • Bonarka, obszar łączący w sobie przyrodę i nowoczesność, czyli Rezerwat Przyrody Bonarka i nowoczesne centrum handlowe,
 • Łutnia, czyli osiedle leżące blisko granicy miasta, w którym dominuje zabudowa niska,
 • Mateczny, rejon położony na południu Starego Miasta, w którym znajdziemy liczne zabytki,
 • Płaszów, czyli centralne osiedle Podgórza, w którym znajdziemy głównie zabudowę przemysłową i niską, ale również zalew Bagry,
 • Podgórze, najbardziej zabytkowe osiedle, posiadające własny rynek i ratusz,
 • Przewóz, bardzo nowoczesny teren, przyciągający wielu deweloperów,
 • Rybitwy, czyli osiedle z dużą liczbą targowisk czy hurtowni,
 • Zabłocie, czyli najbardziej uprzemysłowione osiedle Podgórza.

Atrakcje Podgórza. Kopiec Krakusa, Kościół św. Józefa, Fort Benedykta

Podgórze należy do bardzo atrakcyjnych dzielnic i zawiera mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć, jednak jest to teren nieco zapomniany i mało doceniany. Jednak nie sposób się tutaj nudzić. Dobrze znaną atrakcją jest Kopiec Krakusa. Powstał on w 500 roku i znajduje się na prawym brzegu Wisły. Znajdziemy tutaj także interesującą architekturę, która na pewno przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom zabytków. Znajduje się tutaj m.in. neogotycki Kościół św. Józefa, Kościół Benedykta, a także sąsiadujący z nim Fort Benedykta. Chętnie odwiedzaną atrakcją są także Kolorowe schody, przez niektórych zwane tęczowymi. Łącznie jest ich 55, a na każdym znajdziemy cytat znanego pisarza, np. Szymborskiej czy Makuszyńskiego. Na Podgórzu znajdziemy także ruiny getta i fragmenty murów przy ulicy Lwowskiej. Obowiązkowym punktem zwiedzania tej dzielnicy jest Rynek Podgórski. Kiedyś był to targ, tętniący życiem, na którym można było znaleźć towary z całego świata. Dzisiaj jest to głównie miejsce odpoczynku mieszkańców Podgórza.

Dworzec Kraków Podgórze
foto: Ingo Mehling

Atrakcje dla dzieci na Podgórzu

Na Podgórzu znajdziemy także liczne atrakcje dla najmłodszych. Dzielnica ta może pochwalić się dużą ilością placów zabaw, które są wyposażone w przeróżne sprzęty. Place zabaw znajdziemy m.in. przy ulicy Myśliwskiej 5A, Glinianej 17 czy Lipskiej 61. Jednak jeśli pogoda nie dopisuje to warto wiedzieć, że na Podgórzu znajdziemy także atrakcje dla dzieci, które nie wymagają przebywania na świeżym powietrzu. Na Podgórzu znajduje się jeden z największych parków zabaw dla dzieci, czyli Gokidz!, który zapewni najmłodszym rozrywkę na długi czas. Warto również zwrócić uwagę na centrum handlowe Bonarka, w którym znajdziemy centrum zabaw Leopark oraz zwykły plac zabaw. 

Podgórze - komunikacja miejska

Osoby, które rozważają przeprowadzkę na Podgórze na pewno ucieszy fakt, że dzielnica ta należy do dobrze skomunikowanych z resztą miasta. Bardzo pomocne przy poruszaniu się między dzielnicami są kładki na Wiśle. Dojazd samochodem z centrum Podgórza do Starego miasta wynosi około 15 minut. Nieco trudniej może być w godzinach szczytu. Czas ten może się wtedy wydłużyć do 40 minut.

Zajezdnia Podgórze
zdjęcie: Michał Wojtaszek, źródło: Wikipedia, licencja: CC

Komunikacja miejska w Krakowie nie jest tak dobrze rozwinięta jak w innych, dużych miastach w Polsce, jednak dobra wiadomość jest taka, że Podgórze należy do jednych z lepiej skomunikowanych dzielnic. Możemy stąd dojechać w niemal każde miejsce w Krakowie. 

Linie tramwajowe na Podgórzu

Możemy wyróżnić pięć najważniejszych linii tramwajowych, przebiegających przez Podgórze:

 • tramwaj linii 3, która łączy Nowy Bieżanów z Krowodrzą Górką,
 • tramwaj linii 8, łącząca Bronowice Małe i Borek Fałęcki
 • tramwaj linii 11, która łączy Mały Płaszów z Czerwonymi Makami
 • tramwaj linii 13, łącząca Bronowice i Nowy Bieżanów
 • tramwaj linii 24, która łączy Kurdwanów z Bronowicami Małymi.

Linie autobusowe na Podgórzu

Podgórze może się także pochwalić licznymi liniami autobusowymi. Niemal co trzecia linia przebiega przez Podgórze lub sąsiednie rejony. Najbardziej istotne linie to 144, 158, 165, 169, 173 oraz 178. Najważniejsze przystanki Podgórza to osiedle Podwawelskie, Podgórze SKA czy Mały Płaszów R+P. Z tych przystanków dostaniemy się w niemal każde miejsce w mieście. Na Podgórzu znajdziemy również ważny węzeł przesiadkowy, czyli Rondo Matecznego.

Dworce kolejowe na Podgórzu

W dzielnicy tej jest pięć dworców kolejowych: Kraków Płaszów, Kraków Prokocim, Kraków Podgórze, Kraków Zabłocie i Kraków Bonarka.

Ścieżki rowerowe na Podgórzu

Wielbicieli jazdy na rowerze z pewnością ucieszy fakt, iż Podgórze odznacza się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą rowerową. Do najdłuższych ścieżek należy ścieżka numer 12, która przebiega od Starego Miasta do Niepołomic. Znajdziemy tutaj także ścieżki o numerach 10, 11, 18 raz 20, dzięki którym bardzo łatwo jest dostać się z jednego miejsca w drugie.

Krakowskie Podgórze z lotu ptakazdjęcie: Piotr Tomaszewski, źródło: Wikipedia, licencja: CC

Edukacja - szkoły, przedszkola i żłobki na Podgórzu

Pomimo tego, iż na Podgórzu mieszka dużo dzieci, nie znajdziemy tutaj publicznych żłobków. Istnieją tutaj jedynie prywatne placówki, takie jak żłobek Kubuś i Przyjaciele, Fair Play czy Mądra Sowa. Sprawa ma się nieco inaczej z przedszkolami. Znajdziemy tutaj zarówno publiczne placówki, jak i prywatne. Do publicznych zalicza się przedszkola o numerach 11, 34, 57, 91, 92, 129. Prywatne przedszkola na Podgórzu oferują zajęcia sportowo-językowe.

Szkoły podstawowe na Podgórzu

Podgórze to dzielnica, w których znajdziemy dziesięć szkół podstawowych, w tym jedną prywatną i dwie specjalne. Szkoła podstawowa o numerze 29 oferuje zajęcia dla dzieci o szczególnych uzdolnieniach sportowych.

Szkoły średnie na Podgórzu

Na Podgórzu znajdziemy liczne szkoły średnie. Na liście tej jest sześć liceów ogólnokształcących, a także trzy technika. Warto zaznaczyć, że IV Liceum Ogólnokształcące im. Kościuszki plasuje się na 28. miejscu na liście 50. najlepszych liceów w Krakowie. Technikum gastronomiczne nr 11 również zajmuje wysokie miejsce w rankingach.

Uczelnie. Szkoły wyższe na Podgórzu

W tej dzielnicy Krakowa znajdują się również szkoły wyższe, a dokładnie Krakowskie Szkoły Artystyczne. Jedna z nich cieszy się dużą popularnością i zdobywa wiele renomowanych nagród.

Jak się mieszka na Podgórzu? Parki, siłownie i rekreacja

Podgórze to dzielnica, w których znajdziemy mnóstwo miejsc, w których możemy się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy lub szkole. Bardzo popularnymi miejscami są: Park Bednarskiego, Park Miejski Bagry Wielkie czy Park Rzeczny Ogród Płaszów. Obok koryta Wisły również znajdziemy dużo zieleni. Wielbiciele zdrowego trybu życia na pewno docenią liczne siłownie, znajdujące się na Podgórzu. Do najlepszych obiektów zalicza się: Power2fit Kraków Podgórze, RadioActiveBody, Fit Happens Studio Treningu Personalnego oraz Gym Park. Na Podgórzu bez problemu znajdziemy także boiska do gry w piłkę nożną, koszykówki, tenisa czy badmintona.

Gastronomia i kultura na Podgórzu

Wiele osób ucieszy się na wieść, że Podgórze może pochwalić się zróżnicowaną ofertą gastronomiczną, w których bez problemu znajdziemy potrawy z każdego zakątka świata, niezależnie od tego czy lubimy kuchnię amerykańską, polską, włoską czy azjatycką. Na terenie Podgórza znajduje się kilka lokali, które cieszą się popularnością i są uznawane za dobre restauracje. Zaliczamy do takie restauracje jak: Central Burger, Magnifica, Phuong Dong, Mr Lobster Marco Palama, Zayka czy Manzana. Na Podgórzu znajdziemy także świetne kawiarnie, takie jak Stopklatka, Cawa czy Absurdalia Cafe.

Teatry i Muzea na Podgórzu

Znajdziemy tutaj Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA oraz Teatr Piosenki Francuskiej. Na Podgórzu znajduje się również kilka muzeów, a dokładnie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Podgórza oraz Centrum Szkła i Ceramiki.

Zdrowie na Podgórzu - szpitale, przychodnie, apteki

Woda kranowa na Podgórzu jest regularnie badana i uchodzi za zdatną do picia. Niektóre restauracje oferują ją klientom do picia. Badania pokazują, że miesiące od października do lutego nie są zbyt sprzyjające, jeśli chodzi o aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

Jakość powietrza w miesiącach letnich uznawana jest za bardzo dobrą.

Znajdziemy tutaj za to sporo przychodni, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Podobnie jest z liczbą aptek. Na Podgórzu jest ich naprawdę dużo.

Sklepy, markety, place i targi na Podgórzu

Zrobienie zakupów nikomu nie powinno sprawiać większego kłopotu. Znajdziemy tutaj kilka centrów handlowo-usługowych, np. King Square, Krakowskie Centrum Handlowo-Targowe, a także jedno z największych centrów w Krakowie - Bonarka City Center. Nieco gorzej prezentuje się wschodnia część dzielnicy, w której znajdziemy pojedyncze supermarkety czy dyskonty. 

Place targowe na Podgórzu - Targ Pietruszkowy, Plac Targowy na Prokocimiu

Wielbiciele świeżej żywności na pewno docenią Targ Pietruszkowy, na którym znajdziemy mnóstwo lokalnych i zdrowych produktów. 

Miejscem gdzie czas się zatrzymał jest Plac Targowy Prokocim przy ul. Jerzmanowskiego. Jest szczególnie lubiany przez osoby starsze. Stanowi on doskonałe uzupełnienie sklepu, który działa bezpośrednio obok tego placu. Warto wybrać się na Plac Targowy Kozłówek, a po świeże owoce i warzywa do kompleksu handlowego Rybitwy.

Zalety mieszkania na Podgórzu

Podgórze to rejon zróżnicowany, dzięki czemu odznacza się on licznymi zaletami, do których zaliczyć można:

 • bliskość centrum miasta,
 • dużą ilość parków i zieleni,
 • bogatą infrastrukturę handlowo-usługową,
 • dobrą komunikację z pozostałymi częściami Krakowa,
 • zróżnicowaną ofertę gastronomiczną.

Dlaczego warto wybrać rejon Podgórze?

Podgórze jako jedna z osiemnastu dzielnic Krakowa zdecydowanie wyróżnia się, dzięki swojej lokalizacji oraz wielu walorom. Jest dzielnicą o dużej powierzchni oraz nie należy do terenów przeludnionych. Jest to rejon przyjazny dla wielu grup wiekowych, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Na decyzję zamieszkania w tym terenie wpływa niewątpliwe duża ilość parków i terenów zielonych. Sprzyja to możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Dla osób podejmujących decyzję o zakupie mieszkania na Podgórzu istotne może być to, że w przyszłości są planowane inwestycje, które w znacznej mierze poprawią ruch drogowy oraz komunikację. Planowane są także inwestycje deweloperskie, które sprawią, że inwestycje, które tu powstają będą jeszcze lepiej skomunikowane z innymi częściami Krakowa, co wpłynie na ich atrakcyjność. Podgórze jest bezpieczną dzielnicą. Składa się ze zróżnicowanych osiedli, wśród których dużą popularnością cieszy się Bonarka ze względu na nowoczesne centrum handlowe, Łutnia ze względu na położenie blisko granicy miasta czy Przewóz, jako bardzo nowoczesny teren przyciągający wielu deweloperów. Podgórze jest bardzo atrakcyjną dzielnicą i posiada wiele miejsc, które warto zwiedzić. Niezwykłymi atrakcjami są na pewno Kopiec Krakusa czy Fort Benedykta. Warto pamiętać też o spacerze Kolorowymi schodami czy zwiedzeniu Rynku Podgórskiego. Na uwagę zasługują liczne atrakcje dla dzieci, takie jak różnorodne place zabaw oraz znany park zabaw Gokidz! czy centrum zabaw Leopark w centrum handlowym Bonarka. Podgórze jest dzielnicą dobrze skomunikowaną z resztą miasta. Komunikacja miejska pozwala dojechać niemal w każde miejsce w Krakowie. Przez Podgórze przebiega pięć najważniejszych linii tramwajowych oraz liczne linie autobusowe. W dzielnicy tej znajdują się również dworce kolejowe oraz bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura rowerowa. Podgórze to także miejsce gdzie znajdziemy różnorodną ofertę żłobków, jak i przedszkoli.. Znajdziemy tutaj  10 szkół podstawowych, 9 szkół średnich, a także szkoły wyższe. Podgórze jest dzielnicą, która sprzyja aktywności oraz różnym formom relaksu. Znajdują się tutaj liczne siłownie, boiska do gry w piłkę nożną czy koszykówkę. Na uwagę zasługuje dobra oferta gastronomiczna oraz kulturalna. Na Podgórzu znajduje się sporo przychodni oraz aptek. Jest to również miejsce gdzie znajdują się centra handlowe, supermarkety czy dyskonty. Powyższe zalety zdecydowanie przemawiają nad zamieszkaniem w tym miejscu.

Zamknij

Sento dołącza do Grupy
Dom Development

1 lipca LIDER rynku mieszkaniowego w polsce,
dom development s.a. nabył pakiet większościowy akcji sento s.a.