Nowe mieszkanie jako inwestycja w 2021

Nowe mieszkanie jako inwestycja w 2021

Inwestorzy stale poszukują nowych produktów, które stanowiłyby dla nich lokatę kapitału. Wybór produktu inwestycyjnego uzależniony jest od wielu czynników, w tym od poziomu akceptowalnego przez inwestora ryzyka inwestycyjnego. Jednym ze stosunkowo pewnych produktów inwestycyjnych są nieruchomości. Dlaczego warto kupować mieszkania z rynku pierwotnego w celach inwestycyjnych?

Pewna i solidna lokata kapitału

Nieruchomości cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów, którzy nie lubią podejmować dużego ryzyka inwestycyjnego, lecz z drugiej strony liczą na stosunkowo wysokie zyski. Za najbezpieczniejszą inwestycję uważane są lokaty bankowe, jednak osiągany z nich zysk jest bardzo niski, ze względu na bardzo niskie stopy procentowe. Biorąc pod uwagę rosnącą inflację, inwestor musi liczyć z osiągnięciem ujemnej stropy zwrotu z inwestycji w lokaty. Tymczasem akcje, czy innego rodzaju papiery wartościowe są już ryzykowną inwestycją. Nieruchomości zawsze są w cenie, z ich wynajmem czy dalszą odsprzedażą nie powinniśmy mieć dużego problemu. Co więcej, sytuacja na rynku nieruchomości wydaje się być stabilna, a ceny mieszkań ciągle rosną, choć w nieco mniejszym tempie, niż jeszcze rok temu. Eksperci nie przewidują szybkich spadkach w kolejnych miesiącach, co najwyżej dalsze wzrosty. Oznacza to, że na rynku panuje sytuacja, która zachęca do inwestowania w nieruchomości.

 

Nowe mieszkanie sposobem na zarobek

Inwestorzy mogą kupić mieszkanie zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. O wiele lepszym wyborem wydaje się być rynek pierwotny. Dlaczego? Przede wszystkim sam zakup mieszkania jest obarczony nieco mniejszym ryzykiem. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami remontu, które mogą znacznie przewyższyć nasze szacunki. Tymczasem w mieszkaniu z rynku pierwotnego wszystkie instalacje są nowe, dlatego nie musimy martwić się tym, że niedługo czeka nas ich wymiana. Tego typu mieszkanie możemy urządzić zgodnie z własnym zamysłem, dostosowując aranżację do obecnych trendów. Co więcej, w wielu przypadkach mamy realny wpływ na ustawienie ścian, przez co mieszkanie możemy w pewien sposób modelować w zależności od tego, jaka grupa osób docelowo ma je kupić lub wynająć. Obecnie lokatorzy przywiązują bardzo dużą wagę do tego, jak wyglądają wnętrza. Lubimy mieszkać w nowoczesnym budownictwie, które kojarzy się z dobrobytem i bogactwem. Z tego też powodu mieszkania na wynajem z rynku wtórnego cieszą się mniejszą popularnością. Często bowiem urządzone są w staromodny sposób, a w dodatku położone w dzielnicach blokowych, które nie są przyjazne lokatorom.

 

Wynajem czy sprzedaż?

Kupując mieszkanie od dewelopera mamy dwie możliwości - możemy je albo wynająć albo sprzedać. Wszystko zależy od tego, czy inwestycję traktujemy jako długoterminową czy krótkoterminową. W przypadku wynajmu inwestycja zwraca się przez dłuższy okres czasu, jednak jest to wieloletnie źródło dodatkowego dochodu. Tymczasem sprzedaż pozwala szybko odzyskać zainwestowany kapitał, a dodatkowo osiągnąć zyski. Niemniej jednak nasz wybór powinien być dostosowany do aktualnie panującej na rynku sytuacji. W momencie, gdy ceny mieszkań rosną, możemy je sprzedawać. W czasie spadków bądź zwiększonego popytu na wynajem mieszkania, lepszym rozwiązaniem jest znalezienie do niego lokatorów. Oczywiście w dowolnym momencie możemy podjąć decyzję o sprzedaży mieszkania. Niestety, reguła ta nie działa w odwrotną stronę - sprzedaż mieszkania jest działaniem definitywnym, wynajem natomiast niekoniecznie.