Mieszkanie jak z filmu - styl amerykański

Mieszkanie jak z filmu - styl amerykański

Dobrze znany z hollywoodzkich produkcji wystrój domów to tzw. styl amerykański. Chociaż od Stanów Zjednoczonych oddziela nas Ocean, chętnie inspirujemy się aranżacją wnętrz znaną ze szklanego ekranu. Pomimo, iż jest to kraj niejednorodny, istnieją elementy, które spajają każdy z regionów, i to właśnie na ich podstawie urządzamy mieszkanie.

Przede wszystkim dużo miejsca w stylu amerykańskim

Przyglądając się wnętrzom w stylu amerykańskim, pierwszym spostrzeżeniem, które nasuwa się na myśl jest wielkość pomieszczeń, a także wyposażenia. Amerykanie stawiają na przestronne, wysokie pokoje. Upodobanie to przetrwało w tamtejszym społeczeństwie od czasów kolonialnych, gdy jednym z powodów emigracji ze Starego Kontynentu była panująca w Europie ciasnota. Przybywając do Nowego Świata, szukano przestrzeni i wygody. Ta potrzeba silnie zakorzeniona w społeczeństwie, przetrwała po dzień dzisiejszy, stając się główną cechą amerykańskich nieruchomości.

Wnętrza w stylu amerykańskim

Wrażenie przestrzeni potęgują meble w jasnych odcieniach, a także duże okna, których naturalne światło w porze wieczornej zastępuje mocne oświetlenie. Tak przygotowana przestrzeń potrzebuje odpowiedniego umeblowania. W stylu amerykańskim wyposażenie musi być duże i wygodne, dlatego ogromne sofy, wielkie, miękkie fotele, czy wielocalowe telewizory to “must have” w aranżacji wnętrz. Popularnością cieszą się także liczne szafki i półki, miejsca przeznaczone do przechowywania różnych rzeczy.

Mieszkanie w stylu amerykańskim

Przestrzeń porządkuje otwarty plan, według którego powstają amerykańskie nieruchomości. Preferowane połączenie to kuchnia z salonem, dzięki któremu mieszkanie optycznie jest jeszcze większe, pełne słońca i powietrza.

Musi być ekskluzywnie

Prócz przestrzeni i wygody, Amerykanie stawiają na powiew luksusu. Wysoka jakość materiałów i dopracowane detale są ważnym elementem tego stylu. Pomieszczenia zazwyczaj ozdabiają liczne wyroby tekstylne - dywany, pledy, zasłony i poduszki, których zadaniem jest ocieplenie wnętrza. Z uwagi na przepych dodatków w amerykańskim stylu, tak ważne jest aby były podobne stylem, nie kłóciły się ze sobą.

Wnętrze w stylu amerykańskim

Do chętnie wybieranych, tapicerowanych mebli, Amerykanie upodobali sobie drewniane podłogi oraz klasyczną stolarkę okienną i drzwiową, uzupełnioną białymi listwami przypodłogowymi. Ściany zazwyczaj zdobi lustro, bądź obrazy, a obowiązkowy kominek nadaje przytulnego i ciepłego charakteru. Styl amerykański z powodzeniem łączy w sobie symetrię i wyrafinowanie, z atmosferą spokoju i domowego ciepła. Dopełnieniem wnętrza jest duży bukiet jasnych kwiatów na wysokim stole, przy którym mieszkańcy zasiadają do wspólnej kolacji.

W mieszkaniu w stylu amerykańskim życie toczy się w salonie

Najważniejsze pomieszczenie dla amerykańskich rodzin to salon - to tam jedzą wspólny posiłek, piją kawę, oglądają programy w TV. Właśnie dlatego sprzęty służące do wspólnego spędzania czasu są integralną częścią salonu. Prócz dużego, rodzinnego stołu centralną częścią wnętrza w stylu amerykańskim jest sofa wraz ze stolikiem kawowym, oraz fotelami zwróconymi w stronę telewizora.

Amerykański styl urządzania mieszkań

Charakterystyczną cechą w mieszkaniu w stylu amerykańskim jest także bay window, czyli wykusz. Jest to wysunięte do przodu okno, które w pomieszczeniu tworzy wnękę. Tę dodatkową przestrzeń można zaaranżować w kącik do czytania i odpoczynku, bądź jako miejsce pod detale i ozdoby.

Aranżacje wnętrz w stylu amerykańskim

Jak w większości pomieszczeń, Amerykanie preferują w salonie drewniane podłogi z białymi listwami przypodłogowymi. Wpisującym się w wystrój wnętrz w stylu amerykańskim zamiennikiem są płytki, łatwiej utrzymać je w czystości, a w upalnych rejonach Stanów Zjednoczonych np. w Kalifornii, przynoszą dodatkową ochłodę.

Styl amerykański w mieszkaniach

Podoba Wam się amerykański styl urządzania mieszkań? A może macie inne pomysły na aranżację wnętrza? Ja polecam Wam styl angielski w mieszkaniu czy mieszkanie w stylu skandynawskim, o których możecie przeczytać na naszym blogu.

Czekam na Wasze wiadomości, piszcie na adres: sentoslaw@sento.pl

Do następnego! :)

Zamknij

Sento dołącza do Grupy
Dom Development

1 lipca LIDER rynku mieszkaniowego w polsce,
dom development s.a. nabył pakiet większościowy akcji sento s.a.