Mieszkanie dla rodziny z dziećmi

Mieszkanie dla rodziny z dziećmi

Przed młodymi ludźmi zakładającymi rodziny stoi wiele wyzwań. Jednym z nich jest wybór mieszkania, które będzie służyło nie tylko im, ale także przyszłemu pokoleniu. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które okażą się pomocne przy podjęciu decyzji. Jakie mieszkania są najczęściej wybierane przez młode rodziny z dziećmi? Czym się kierować przy wyborze?

Mieszkanie dla rodziny.

Na jaki metraż decydują się pary z dziećmi?

Metraż wybieranego mieszkania powinien być związany z wielkością rodziny. Duża przestrzeń wpłynie pozytywnie na komfort domowników. Wiele zależy od ilości posiadanego potomstwa. Rodziny z jednym dzieckiem zwykle decydują się na dwupokojowe lub trzypokojowe mieszkania, o wielkości około 50-60 metrów kwadratowych. Jest to optymalne rozwiązanie, które pozwoli na aranżację jednego pokoju specjalnie dla dziecka. Drugi pokój może wtedy służyć jako pokój dzienny lub sypialnia dla rodziców. W przypadku trzypokojowego mieszkania możliwe jest  wydzielenie wspólnego salonu oraz dwóch osobnych sypialni.

Mieszkanie dla rodziny z dwójką dzieci

Rodziny z dwójką dzieci zdecydowanie częściej wybierają mieszkania trzypokojowe i czteropokojowe, o wielkości około 80-100 metrów kwadratowych. Trzypokojowe mieszkanie pozwoli na zaaranżowanie dwuosobowej sypialni dla potomstwa i osobnej dla rodziców. Z kolei czteropokojowe zapewnia lepszy komfort dla dzieci, ponieważ każde z nich dostanie swój własny kąt. Rodziny wielodzietne najczęściej stawiają na mieszkania cztero- i pięciopokojowe (100-120 metrów).

Czym się kierować wybierając mieszkanie dla rodziny?

Wybór mieszkania dla rodziny z dziećmi  może być determinowany przez wiele czynników. Kluczowym jest lokalizacja. 

Lokalizacja mieszkania dla rodziny z dziećmi

Szukając mieszkania, warto kierować się dogodnym dostępem do szkół, sklepów, przychodni, czy komunikacji miejskiej. Szczególnie ważne jest  bezpieczeństwo, czyli bezpieczne przejścia dla pieszych z lokalizacją świetlną oraz niskie natężenie ruchu samochodowego. Dogodne umiejscowienie mieszkania pozwoli cieszyć się wieloma uproszczeniami w codziennym funkcjonowaniu.

Metraż i układ mieszkania dla rodziny z dziećmi

Wcześniej wspomniany metraż również jest istotny. Tak samo jak układ pomieszczeń w mieszkaniu. Według ankiety ARC Rynek i Opinie z 2018 roku oba te aspekty są na ważne dla 67% osób, zaraz po lokalizacji i cenie mieszkania. W ostatnim czasie istotnym aspektem jest zwrócenie uwagi na wydzielenie pokoju do pracy, gdy praca zdalna jest naszą codziennością. 

Przeczytaj więcej

Osobne pokoje dla dzieci

W przypadku rodzin ze starszymi dziećmi lub nastolatkami oddzielne pokoje okażą się ważne z uwagi na to, że każde z nich będzie wymagało swojej własnej przestrzeni. Część dzienna w postaci salonu lub jadalni pozwala na wspólne spędzanie czasu i zacieśnianie więzi z bliskimi. 

Standard mieszkania

Wiele osób ceniących wygodę będzie kierowało się także nim. Przed podjęciem decyzji o wyborze mieszkania, warto zwrócić uwagę na to, czy lokum posiada w pakiecie garaż podziemny, dostęp do siłowni dla mieszkańców, całodobową ochronę czy też wspólny taras na dachu. Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna i przed wyborem warto zastanowić się nad potrzebami własnymi oraz rodziny.

Cena mieszkania 

Prawdopodobnie najważniejszym aspektem towarzyszącym wyborowi mieszkania będzie jego cena. Dobrze jest zaznajomić się z czynnikami wpływającymi na wysokość kosztów, średnimi cenami za metr kwadratowy oraz ofertami promocyjnymi. Istotna jest również kwestia comiesięcznego czynszu oraz opłat za media. Warto zaznajomić się z ich wysokościami przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania. Przeczytaj artykuł o cenach mieszkań.

Kliknij tutaj

Planowane dopłaty do mieszkań dla rodzin z dziećmi 

Obecnie wiele mówi się o planowanych ułatwieniach dla rodzin z dziećmi w procesie kupna mieszkania. Łatwiejszy dostęp zakłada pomoc rodzinom biorącym kredyt na mieszkanie. Rząd planuje zagwarantować maksymalnie 150 tysięcy złotych wkładu własnego potrzebnego do zaciągnięcia kredytu lub dofinansowanie do 160 tysięcy złotych dla osób, które korzystają z możliwości mieszkalnictwa społecznego. Program ma objąć osoby od 20. do 40. roku życia, a wysokość dofinansowania będzie zależeć od ilości dzieci obecnych w rodzinie. Szacuje się, że z tych ułatwień skorzysta około 80 tysięcy rodzin rocznie.

Przygotowanie do wyboru mieszkania dla rodziny

Wybór mieszkania dla rodziny z dziećmi to kwestia wymagająca uprzednich przygotowań. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zaznajomić się ze swoimi potrzebami i metrażem mieszkania. Warto przejrzeć różne oferty, by być pewnym, że znalazło się tę najbardziej odpowiednią. Na końcowy wybór niebagatelny wpływ ma także lokalizacja mieszkania, która jest jednym z najważniejszych determinantów jego późniejszego użytkowania. Mieszkanie dla rodziny jest dość wiążącym wyborem na długie lata, wobec czego nie należy podejmować pochopnych decyzji, lepiej podejść do sprawy z dobrym przygotowaniem.

Mieszkanie dla rodziny w Krakowie

Sentotu to 6 budynków, które tworzą starannie zaprojektowaną przestrzeń. Zapewnia ona wygodę mieszkania i życia. Mieszkania mają dostępne balkony, tarasy lub ogródki. Wspólna strefa relaksu i zdrowia, obejmie ścieżki rowerowe, boisko i ścieżkę do joggingu. Bliskość połączeń komunikacji miejskiej pomoże w szybkim dotarciu do celu. Zobacz wizualizację osiedla.

Znajdź mieszkanie dla Twojej rodziny!