Mieszkania deweloperskie - czym różni się od mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkania deweloperskie - czym różni się od mieszkania z rynku wtórnego

Zakup mieszkania to czynność, którą jedni wykonują raz w życiu, a dla innych jest to chleb powszedni. Mimo wszystko wśród kupców powtarza się pytanie, czy lepiej kupić nieruchomość z rynku wtórnego czy pierwotnego? Rozwiewamy te wątpliwości. Zobacz, jakie są różnice i podobieństwa między tymi dwoma typami mieszkań.

Rynek wtórny i pierwotny - podstawowe informacje

W pierwszej kolejności warto zastanowić się czym tak naprawdę są obie kategorie rynków nieruchomości? 

Pojęcie "rynku pierwotnego" zarezerwowane jest w branży dla nieruchomości całkowicie nowych, nieużywanych, lecz nie muszą to być mieszkania w nowym budownictwie, niejednokrotnie zdarza się, że apartamenty z rynku pierwotnego znajdują się w starych kamienicach, dlaczego tak się dzieje? Ponieważ deweloper odnowił całą nieruchomość, dokonał zmian adaptacyjnych, poprowadził nowe instalacje i de facto pozostawił jedynie bryłę budynku w nienaruszonym stanie. Mimo to, częściej zdarza się, że nowe mieszkania znajdują się w nowym budownictwie.

Rynek wtórny natomiast to mieszkania, domy i lokale, które były już eksploatowane przez innych, poprzednich właścicieli. Na rynku wtórnym dokonuje się zakupu, nawet jeśli poprzedni właściciel posiadał lokal przez kilka dni.

Mieszkanie w standardzie deweloperskim

Zalety nowych mieszkań od dawna są znane, ale od kilku lat dopiero stają się zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla nabywców. Jest to naturalną konsekwencją coraz większej ilości nowo wybudowanych nieruchomości. Niegdyś rynek wtórny był znacznie bardziej popularny ponieważ kojarzył się z solidnym budownictwem, jednak ta różnica już dawno nie istnieje. Obecnie budowane inwestycje są bezpieczne, odporne i starannie przygotowane dla nowych właścicieli. 

Najważniejszym atutem mieszkań na rynku pierwotnym jest to, że jest ono całkiem puste, przygotowane do aranżacji według marzeń i decyzji podjętych przez nabywcę. Standard deweloperski to lokal przygotowany do szybkiego wykończenia, najczęściej posiada okna, drzwi oraz położone gładzie, a także w całości poprowadzoną instalację elektryczną i wodną. Więcej o standardzie wykończenia w artykule: “Mieszkanie w stanie deweloperskim”.

Wykończenie nawet dużego mieszkania może zająć minimum czasu ponieważ nie trzeba demontować podłóg, płytek lub wynosić mebli po poprzednich właścicielach. Dowolność aranżacji wnętrza docenią wszyscy, którym zależy na mieszkaniu dopasowanym do siebie. Ponadto kupując nowe mieszkanie oszczędza się na podatku PCC.

Wśród wad, można by wymienić lokalizację. Często infrastruktura miasta nie pozwala na stworzenie nowego budynku w jego sercu, toteż deweloperzy decydują się na zakup działek na obrzeżach miasta. Innym minusem jest okres oczekiwania na mieszkanie, nieraz zdarza się, że od podpisania umowy deweloperskiej mija rok czy półtora zanim budynek zostanie oddany do odbioru. 

Mieszkania z rynku wtórnego

Rynek wtórny również posiada swoje wady i zalety, a w zależności od miasta, jest częściej lub rzadziej wybierany przez potencjalnych mieszkańców. Toteż największym plusem tego rynku jest bogactwo lokalizacji. Nieruchomości używane znajdują się wszędzie, można wybierać z lokalizacji w śródmieściu miast, a także na prowincji.

Innym niewątpliwym plusem jest to, że widać dokładnie, co się kupuje. Nie ma mowy o kupowaniu "dziury w ziemi" jak niejednokrotnie zdarza się w przypadku rynku pierwotnego. Kupujący może obejrzeć nieruchomość w której znajduje się lokal, porozmawiać z sąsiadami, zapytać o wady i zalety mieszkania w konkretnym miejscu. Ponadto samo mieszkanie najczęściej sprzedawane jest wykończone, więc można zamieszkać w nim od razu. 

Wykończone mieszkanie to jednocześnie zaleta i wada, gdyż decydując się na taki zakup należy wziąć pod uwagę ewentualne przeprowadzenie remontu, a remont mieszkania wykończonego przez kogoś innego to niejednokrotnie skarbonka bez dna.

Podsumowanie

Spór pomiędzy rynkiem wtórnym i pierwotnym trwa w zaparte, znajdują się zwolennicy zarówno jednego jak i drugiego, jednak mimo to cały czas trwa rosnące zainteresowanie lokalami od deweloperów. Wybór nieruchomości jest w dużej mierze zależny od oczekiwań nabywcy, lokalizacji a także estetyki i potrzeb.

Obecnie wydaje się, że łatwiej znaleźć idealne mieszkanie na rynku pierwotnym niż poszukiwać nieruchomości marzeń od poprzednika. Wreszcie na koniec należy pamiętać, że nieruchomości to nie tylko przedmiot zapewniający potrzeby mieszkaniowe lecz również inwestycja, a im nowsze mieszkanie tym łatwiej i szybciej da się je sprzedać w razie konieczności.