Kupno mieszkania od dewelopera - krok po kroku, etapy, dokumenty

Kupno mieszkania od dewelopera - krok po kroku, etapy, dokumenty

Rynek mieszkaniowy w Polsce coraz mocniej zachęca nowych nabywców. Posiadanie własnego mieszkania, jest bowiem marzeniem większości z nas. Coraz częściej ludzi decydują się też na nabycie nieruchomości od dewelopera. Jak więc przebiega proces kupna mieszkania od nas? Jakie dokumenty będą niezbędne?

 

Kupno mieszkania od dewelopera- krok po kroku

Pierwszym krokiem, który należy wykonać we własnym zakresie, to sprawdzenie zdolności kredytowej. Szczególnie jeśli zakup mieszkania, będzie wymagał zaciągnięcia kredytu. Weźmy pod uwagę to, że odpowiednią kwotę należy przeznaczyć na prace wykończeniowe, więc wielkość kredytu należy odpowiednio dopasować. Kolejnym krokiem jest przejrzenie ofert i wybranie nieruchomości. Sprawdź więc dokładnie infrastrukturę w okolicy, możliwości dojazdu, a także odległości od szkoły czy też miejsca pracy. Powinieneś zwrócić uwagę na:

 • doświadczenie dewelopera
 • status prawny działki
 • niezbędne zezwolenia inwestycji
 • kto finansuje budowę i jak zabezpieczony jest interes
 • jaki jest termin zakończenia inwestycji

Kupno mieszkania od dewelopera - niezbędne dokumenty

Kupno mieszkania jest procesem  wieloetapowym. Na samym początku, zapoznaj się z niezbędnymi dokumentami. Wszystko dokładnie przeczytaj, abyś wiedział co podpisujesz. Pamiętaj , że  niżej wymienione dokumenty zabezpieczają Cię jako kupującego nieruchomość, a przede wszystkim sprawiają, że transakcja jest chroniona prawnie. 

Jakie dokumenty są więc niezbędne? Oto krótka lista:

 1. umowa rezerwacyjna
 2. umowa deweloperska
 3. umowa przenosząca własność lokalu

Umowa rezerwacyjna

Umowa rezerwacyjna jest to niezwykle istotny punkt, szczególnie jeśli zakup nieruchomości będzie dokonany przy wsparciu kredytowym. Wówczas niezbędne jest sporządzenie umowy rezerwacyjnej, a także zawarcie w niej klauzuli, o możliwości odstąpienia od umowy, jeśli z jakichś powodów, bank nie udzieli Ci kredytu. Wzór takiej umowy udostępniany jest przez Sento podczas pierwszych rozmów. 

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska następuje po podpisaniu umowy rezerwacyjnej, jeśli masz pewność co do uzyskanego kredytu i jesteś zdecydowany na zakup konkretnej nieruchomości. Udostępnimy Ci wzór takiej umowy, abyś mógł wcześniej się z nią zapoznać. Tego typu umowa jest bowiem podpisywana w kancelarii notarialnej, a taksa dla notariusza obciąży równą kwotą zarówno nabywcę (Ciebie) jak i dewelopera (nas). Przed finalnym podpisaniem umowy, zastanów się czy wszystkie zawarte w niej zapisy są dla Ciebie bezpieczne i nie odbiegają od wymogów prawnych. Zawsze możesz skorzystać z pomocy radcy prawnego. Do umowy dołączamy informacje o stanie technicznym i standardzie wykończenia lokalu, tak aby ułatwić Ci zadanie. 

W umowie musi się znaleźć:

 • cena nieruchomości
 • termin wpłaty zadatku,
 • termin zapłaty kolejnych transz
 • termin przekazania lokalu,
 • skutki ewentualnej zmiany terminu zakończenia inwestycji,
 • warunki rozliczenia ewentualnych niezgodności z projektem
 • konsekwencje wycofania się z zawartej umowy

Umowa przenosząca własność lokalu

W myśl ustawy deweloperskiej, to właśnie umowa o przeniesieniu własności, kończy proces kupna mieszkania z rynku pierwotnego. Masz możliwość zweryfikowania stanu lokalu, wraz z dokumentami dołączonymi do umowy deweloperskiej. W tym dniu, w naszej obecności, a także wykonawcy powinniśmy sprawdzić:

 • standard wykończenia
 • czy istnieją ewentualne wady w wykonaniu np. ścian i podłóg lub przyłączeń instalacji
 • czy wymiary pomieszczeń są zgodne z zapisami w umowie.
 • czy standard wykończenia odpowiada ustaleniom zawartym w umowie

 Jeśli wszystko się zgadza, notariusz u którego podpisujesz umowę, wnioskuje do sądu wieczystoksięgowego o dokonanie odpowiedniego wpisu. Podpisujesz umowę o przeniesieniu własności i odebrać klucze do Twojego nowego, własnego mieszkania, które może wyglądać właśnie tak.